Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. «مسمومیت گسترده غذایی» در دانشگاه صنعتی اصفهان

  «شوراهای صنفی دانشجویان کشور» در کانال تلگرامی خود از مسمومیت گسترده در میان دانشجویان خوابگاه دانشگاه صنعتی اصفهان «به دلیل کیفیت غیراستاندارد غذا» در شب چهارشنبه دوم آذر خبر داده است.

  براساس این گزارش بسیاری از دانشجویان به بهداری دانشگاه منتقل شده اند و «جمعیت دانشجویان مسموم شده به گونه ای است که امکانات بهداری دانشگاه توان پشتیبانی ندارد.»

  یک دانشجوی این دانشگاه به بی‌بی‌سی گفت که صدها نفر در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه مسموم شده اند و بسیاری به بیمارستان های اطراف دانشگاه از جمله «شهید اشرفی» و «۹ دی» منتقل شده اند.

  این از جمله دانشگاه هایی است که در دو ماه اخیر بارها صحنه اعتراضات ضدحکومتی بوده و دانشجویان هدف حمله ماموران دولتی قرار گرفته اند.

  به گفته این دانشجو دانشجویان کارزاری برای برکناری رئیس دانشگاه راه انداخته اند.

 2. حمایت از مهاباد و جوانرود در تظاهرات کرج

  View more on instagram
 3. تظاهرات مونترال: «خامنه‌ای بدونه، به زودی سرنگونه»

  View more on instagram
 4. معترضان در اکباتان به زبان کردی شعار دادند

  View more on instagram
 5. گروهی از علمای سیستان و بلوچستان خواستار برگزاری رفراندوم با حضور ناظران جهانی شدند

  علمای شهرستان های راسک، آشار و سرباز بزرگ در سیستان و بلوچستان در پایان نشست خود در قطعنامه ای به شدت از شرایط امروز ایران انتقاد کرده اند و خواستار رسیدگی به موضوع «سرهنگ متجاوز شهرستان چابهار به دختر مظلوم دشتیاری» شده اند.

  این قطعنامه کشتار معترضان در زاهدان، خاش و شهرهای کردنشین را محکوم می کند و خواستار محاکمه «تمامی قاتلان هموطنان ما در جای جای ایران عزیز» می شود.

  آنها می نویسند: «بیش از دو ماه است که کشور بحرانی ترین وضعیت خود را سپری می کند. ملتی که سالها از ناکارآمدی، فساد و ظلم می‌نالیدند اکنون برای پایان این وضع موجود به خیابان آمده اند، متاسفانه به جای این که فریاد آنها شنیده شود و به حقوق قانونی شان رسیدگی گردد، ماشه تفنگ به روی آنها چکانده، و جوانان نازنین غرق در خون به سینه قربستان سپرده می شوند.»

  آنها در این قطعنامه یازده درخواست را مطرح کرده اند که اولین آنها برگزاری رفراندوم آزاد «با نظارت متنفذین مردمی و حضور ناظرین جامعه جهانی جهت روشن شدن خواست و انتخاب مردم» است.

  آنها همچنین خواستار توقف فوری دستگیری ها و سرکوب معترضان می شوند و می گویند حکومت باید اجازه دهد معترضان «بدون مزاحمت مامورین سرکوبگر» برای بیان نارضایتی تجمع کنند.

  براساس این بیانیه اتهام های «واهی» علیه معترضان مثل «تجزیه طلبی» و «مرتبط ساختن آنها با کشورهای خارجی»، شکنجه و اعتراف گیری تلویزیونی باید متوقف شود.

  آنها خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی، عقیدتی و معترضین از جمله مولانا فضل الرحمن کوهی که سه سال است زندانی شده می شوند.

  آزادی ماموستا محمد خضرنژاد، مولانا حافظ عبدالرحیم و مولانا امان الله بلوچی و سایر علما و روحانیت شیعه و سنی، دانش آموزان و دانشجویان زندانی از دیگر خواسته های این گروه است.

  آنها تاکید می کنند که «کشور نباید وابسته به یک حزب، مذهب، دین و تفکر خاص باشد» و می گویند که نهادها حق دخالت در عزل و نصب ائمه جمعه و جماعات و مدیران مدارس را ندارند.

  در بند ششم این قطعنامه آمده است: «موضوع سرهنگ متجاوز شهرستان چابهار به دختر مظلوم دشتیاری هرچه سریعتر حل و فصل و سرانجام به مجازات قانونی رسانده شود.»

  اوایل مهر ماه مولانا عبدالغفار نقشبندی، امام جمعه موقت راسک، از قوه قضاییه خواست خیلی زود به پرونده «تجاوز یک فرمانده انتظامی به دختری نوجوان» رسیدگی کند که ظاهرا پاسخی دریافت نکرده است. این موضوع باعث ناآرامی در منطقه شده است.

 6. «بازداشت» آمنه زمانی فعال حقوق کودک در تهران

  آمنه زمانی

  گزارش ها حاکی از بازداشت آمنه زمانی، فعال حقوق کودکان، در روز پنجشنبه سوم آذر در تهران است.

  به گزارش «بیدارزنی» خانم زمانی در هجوم ماموران امنیتی به جلسه شبکه یاری کودکان کار بازداشت شد.

  براساس این گزارش اطلاعی از محل نگهداری و نهاد بازداشت کننده او در دست نیست.

  «شبکه یاری کودکان کار» مجموعه ای از ۴۰ تشکل «مردم نهاد فعال در حمایت از کودکان در شرایط دشوار به ویژه کودکان کار است.»

  در جریان اعترضات سراسری ایران که از روز ۲۵ شهریور بعد از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد شروع شد، علاوه بر هزاران معترض، شمار زیادی از دانشگاهیان، هنرمندان، ورزشکاران و فعالان اجتماعی بازداشت شده اند.

 7. شعار در هفت‌حوض و تهرانپارس در حمایت از کردستان

  View more on twitter
 8. حمایت از کردستان در گلشهر کرج

  View more on twitter
 9. ابراز نگرانی از انتقال شاکر بهروز زندانی محکوم به اعدام «به مکانی نامعلوم»

  شاکر بهروز

  گزارش ها حاکیست که شاکر بهروز زندانی محکوم به اعدام در ارومیه روز پنجشنبه به مکانی نامعلوم منتقل شده است. با انتشار این خبر بسیاری در شبکه های اجتماعی نسبت به احتمال اجرای حکم اعدام او ابراز نگرانی کرده اند.

  به گزارش خبرگزاری هرانا آقای بهروز، ۳۳ ساله و اهل منطقه دیزج ارومیه، در سال ۱۳۹۷ به عضویت یکی از احزاب کرد مخالف در عراق آمد اما شهریور ماه همان سال با گرفتن امان نامه به ایران بازگشت.

  با این حال او بعد از بازگشت به ایران توسط وزارت اطلاعات بازداشت شد و بعد از مدتی به اتهام عضویت در «حزب دمکرات کردستان» به ۵ سال زندان محکوم شد.

  با این حال او در دی ماه سال ۱۳۹۹ در پی باز شدن پرونده ای تازه به اتهام «عضویت در حزب کومله» و «قتل یکی از اعضای سپاه» به اعدام محکوم شد. شعبه ۳۱ دیوان عالی در مهر ماه ۱۴۰۰ آن حکم را تایید کرد.

  او این اتهامات را رد کرده و هرانا روند محاکمه او را ناعادلانه توصیف می کند.

 10. آتش زدن بیلبورد هفته بسیج در یزد

  View more on instagram
 11. پیکر شمال خدیری‌پور «در حضور نیروهای حکومتی شبانه دفن می‌شود»

  شمال خدیری پور

  گزارش ها از ارومیه حاکیست که دستگاه های حکومتی پیکر شمال خدیری‌پور، شهروند ٣٢ ساله، که بعد از زخمی شدن در جریان اعتراضات در تیراندازی ماموران درگذشت را تحویل خانواده اش داده اند.

  شبکه حقوق بشر کردستان پیشتر گزارش داد آقای خدیری‌پور روز پنج‌شنبه ۳ آذر به دلیل شدت جراحات در بیمارستان خمینی ارومیه جان خود را از دست داد.

  گزارش می شود که پیکر این شهروند پنجشنبه شب در ارومیه به خانواده‌ش تحویل داده شده و «شمار زیادی از نیروهای حکومتی آنها را به سوی مهاباد همراهی می‌کنند تا شبانه و مخفیانه پیکرش را خاکسپاری کنند.»

 12. هیمن امان «بعد از جان باختن در بازداشتگاهی در ارومیه شبانه دفن شد»

  هیمن امان

  بنابه گزارش‌ها هیمن امان، ۲۶ ساله و اهل شهر بوکان، چند روز بعد زخمی شدن و بازداشت توسط ماموران حکومتی «زیر شکنجه» جان باخته است.

  به گزارش سازمان حقوق بشر هه نگاو او روز چهارشنبه دوم آذرماه «در اثر شکنجه شدید توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه در یکی از بازداشتگاه‌های این شهر جان باخت.»

  این سازمان می گوید که آقای امان معروف به "هیمن رَش" شامگاه جمعه ٢٧ آبان‌ماه، «پس از اصابت گلوله ساچمه‌‌ای توسط نیروهای حکومتی در بوکان، ربوده شده بود.»

  هه نگاو می نویسد: «پیکر هیمن امان شب گذشته پس از تحویل به خانواده، تحت فشار نهادهای حکومتی به صورت شبانه به خاک سپرده شده است.»

  هه‌نگاو می گوید که طی دو ماه گذشته «دست‌کم ۶ شهروند کُرد پس از بازداشت (در جریان اعتراضات) زیر شکنجه نهادهای حکومتی جان باخته‌اند.»

 13. نصب سنگ قبر مهسا امینی: «مه ماتم تو جهان را غمگین کرد، سخت و دردناک است عزای تو»

  View more on instagram
 14. اعتراضات شبانه در ارومیه

  View more on instagram
 15. اعلام همبستگی معترضان در ستارخان تهران با کردستان

  View more on instagram
 16. اعتراض در سنندج: «بوکان و مهاباد تنها نیستند»

  View more on instagram
 17. انتقاد مولوی عبدالحمید از پاسخ حکومت به معترضان کردستانی با گلوله جنگی

  مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل تسنن زاهدان عصر روز گذشته در توئیتی، از شلیک به معترضان در کردستان انتقاد کرد.

  آقای عبدالحمید نوشت «کردهای عزیز ایران رنج‌های زیادی را از قبیل تبعیض‌های شدید قومی، فشارهای سخت مذهبی، فقر و مشکلات اقتصادی تحمل کرده‌اند؛ آیا منصفانه است که اعتراضشان با گلوله جنگی پاسخ داده شود؟».

  گزارش‌ها حاکی از ادامه برخورد خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی با معترضان در شهرهای کردنشین غرب ایران است. گزارش‌ها از سنندج حاکی از تیراندازی نیروهای مسلح حکومتی به سوی گروهی از دانش‌آموزان پسر در شهرک وحدت است که «حداقل سه زخمی» به جا گذاشته است که حال یکی از آنها وخیم گزارش می شود. درباره اوضاع کردستان بیشتر بخوانید.

  View more on twitter
 18. تجمع معترضان در پونک

  View more on instagram
 19. واکنش همسر وریا غفوری بعد از بازداشت او: «جز ایران چیزی مهم نیست»

  مونا اردلان، همسر وریا غفوری، در واکنش به خبر بازداشت او در اینستاگرام نوشته است: «از من نپرس چه خبر!؟... جز "ایران" چیزی مهم نیست».

  وریا غفوری، بازیکن شناخته‌شده فوتبال ایران، روز پنج‌شنبه به اتهام «توهین و تخرییب تیم ملی و تبلیغ علیه نظام» بازداشت شد.

  این ستاره فوتبال ایران پیش از این هم به دلیل اظهارات سیاسی‌اش با فشارهایی از طرف حکومت مواجه بوده است.

  iran
 20. بازداشت چندساعته روزنامه‌نگار ورزشی بعد از آن‌که مربی تیم ایران متهمش کرد ترکیب تیم را لو داده بود

  روز پنج‌شنبه مقامات ایران پژمان راهبر، روزنامه‌نگار ورزشی و سردبیر ورزش سه را برای چند ساعت بازداشت کردند و بعد او را آزاد کردند.

  روز گذشته، کارلوس کیروش سرمربی تیم ملی ایران که الآن همراه این تیم برای بازی‌های جام جهانی در قطر حضور دارد، وبسایت ورزش سه را به «لو دادن ترکیب تیم ملی ایران» پیش از بازی روز دوشنبه با انگلیس متهم کرده بود.

  ایران در این بازی با شکست ۶ بر ۲، یک شکست تاریخی ثبت کرد.